Pilne!

 

Szkoła z Klasą 2.0!

02 Wrz 2011
46559 razy
Otrzymaliśmy certyfikat - jesteśmy "Szkołą z klasą 2.0"!
 
Na początku poprzedniego roku szkolnego 2010/2011 podjęliśmy się udziału w projekcie ?Szkoła z klasą 2.0?. Zgłosiliśmy swój udział w projekcie,  a po ostatnich sukcesach ?Szkoły myślenia? uznaliśmy, że mając doświadczenie i wspaniałych uczniów, spróbujemy zawalczyć o zakwalifikowanie do ?Laboratorium 2.0?. Udało się! Zostaliśmy zakwalifikowani do elitarnej grupy szkół pracujących w ramach Laboratorium 2.0. Po roku prac złożyliśmy finałowe sprawozdania. Pod koniec sierpnia otrzymaliśmy certyfikat i informację, że zdobyliśmy prestiżowy tytuł "Szkoły z klasą 2.0".

Skąd pomysł na udział w projekcie? Otóż od dawna zdajemy sobie sprawę z roli technologii informacyjno-komunikacyjnej w nauczaniu. Staramy się wdrażać w szkole różne działania, które mają na celu pokazanie i uczniom i nauczycielom, że szkoła nie musi być nudna, w szczególności z TIK. Uczniowie z wymienionych technik i tak już korzystają, a my chcemy, aby to czym żyją uczniowie zostało przeniesione na grunt szkoły, co w naszym rozumieniu sprawi, że szkoła staje się atrakcyjniejszą, a proces dydaktyczny wydajniejszym. Projekt ten jest naturalną odpowiedzią na potrzeby współczesnej szkoły. Koordynatorem projektu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Oto co wypracowaliśmy w ramach projektu:


Kodeks 2.0

Szerokie stosowanie TIK w szkole wymusiło ustalenie pewnych zasad korzystania z niej. Tak właśnie powstał Kodeks 2.0. Kodeks jest zbiorem reguł do których stosujemy się (uczniowie ale i nauczyciele), korzystając z technologii informacyjnej. Mówi on między innymi o przestrzeganiu praw autorskich, o zasadach korzystania z Internetu w przygotowywaniu opracowań na lekcję, bezpieczeństwie w sieci itp. Uczniowie wypracowali ten kodeks w toku dyskusji najpierw w klasach, później w Internecie na szkolnym forum dyskusyjnym, a ostatecznie na szkolnym spotkaniu przedstawicieli klas. Kodeks został przyjęty, ale jest on dokumentem żywym ? ciągle go uaktualniamy.


Lekcje z TIK

TIK musi być w szkole i w ZSP już od dawna jest! Projekt dał nam okazję do pokazania jak z niej korzystamy. Nauczyciele biorący udział w projekcie pokazali jak z tej technologii korzystają.

Pan Mariusz Trawiński pokazowo przeprowadził cykl lekcji z chemii wspierając się specjalistycznymi programami i pracownią komputerową. Uczniowie między innymi przygotowywali modele cząsteczek w programach komputerowych. Korzystali z oprogramowania również ?wolnego?.

Pan Maciej Nowak pokazał, że zestaw: telewizor i komputer podłączony do Internetu, może sprawić, że uczniowie z zapartym tchem słuchają nauczyciela historii. Wykorzystał on szereg filmów dostępnych darmowo w Internecie i pokazał jak uczyć się ciekawie z TIK.
 
Pan Waldemar Staszak pokazał jak uczyć się inaczej matematyki. Skorzystał z uczniami klasy IB GM z platform e-learningowych. Uczniowie uczyli się matematyki z tablicą multimedialną, filmami, animacjami i interaktywnymi zadaniami. Materiał z lekcji był dostępny on-line dla uczniów, aby można go było wykorzystać do powtórek w dowolnej chwili. Po powrocie do domu czekały na uczniów zadania domowe, ale nie w zeszytach czy książkach, ale tam, gdzie uczniowie spędzają mnóstwo czasu ? czyli w Internecie. Uczniowie doświadczyli, że matematyka nie musi być nudna. Spędzali oni mnóstwo czasu nad matematyką, ale w miejscu takim, w którym dla uczniów czas płynie przyjemniej. Jeden z uczniów (Marek Sanok) podsumował to słowami ? Skoro i tak spędzamy w Internecie, przed kompem tyle czasu, to zróbmy tam też coś pożytecznego!?
 

Projekt z TIK

 
Najaktywniejsi uczniowie skupili się wokół projektu edukacyjnego z TIK. Jakiego projektu? Pomysł poddali uczniowie. W trakcie dyskusji nad wspomnianym wcześniej Kodeksem 2.0 pojawił się uczniowski pomysł ? ?chcemy mieć gazetkę szkolną, ale już nie papierową, a internetową?
 
I to był początek wielkiego projektu ?Nasza e-szkoła?. W zamyśle miała powstać strona internetowa, a właściwie portal, który poprowadzą uczniowie. Ma on służyć opisywaniu rzeczywistości szkolnej oczami uczniów, w formie bloga ? tak powstał dział ?TIKowe wieści?. Chcieliśmy rozszerzenia waloru edukacyjnego ? tak powstał z propozycji uczniów dział ?TIKowa nauka?, w którym uczniowie publikują linki do materiałów dydaktycznych dostępnych w Internecie, z których warto skorzystać. Aby to wszystko mogło zaistnieć potrzebny jest dział administracyjny portalu działający pod hasłem ?TIK i mamy portal?. W efekcie działań powstał jeszcze dział ?TIKowe produkcje ? gdzie uczniowie umieszczają wypracowane przez siebie filmy.

W efekcie projekt ?Nasza e-szkoła? podzieliliśmy na trzy mniejsze :

?TIK i mamy portal? ? projekt który doprowadził do powstania strony internetowej. Skupia grupę techniczną, która zapewnia działanie strony. Tutaj powstał też dział TIKowe produkcje.

?TIKowe wieści? ? projekt który skupia autorów newsów blogowych na stronie.

?TIKowa nauka? ? miejsce wymiany linków do materiałów przydatnych w nauce, a dostępnych w Internecie.

Nauczyciele skupieni wokół ?Szkoły z klasą? wspólnie opiekowali się wymienionymi projektami. Formalnie każdy miał przydzielony jeden  z powyższych, ale rzeczywistość pokazała, że projektów tych nie da się rozdzielić. Wokół każdego projektu skupiła się grupa uczniów, która nad nim pracowała. 
 

Festiwal 2.0

 
Podsumowanie efektów działań projektowych nastąpiło 3 czerwca 2011r. na tzw. Festiwalu Nauki. Uczennice Agnieszka Prech i Joanna Bianek poprowadziły festiwal. Najpierw przedstawiły w formie prezentacji wykonanej w PowerPoint osiągnięcia projektu (Kodeks, działania na lekcjach z TIK, oraz portal Nasza e-szkoła). Dokonano publicznego pokazu filmów nakręconych przez uczniów. Następnie na laptopach przygotowanych na tą imprezę każdy mógł obejrzeć zawartość portalu Nasza e-szkoła.

Uczniowie w ramach projektów, we współpracy z nauczycielami i z ich niewielką pomocą dokonali niesamowitych rzeczy. Zaskakuje dojrzałość i kreatywność naszych uczniów. Gdy Centrum Edukacji Obywatelskiej pyta nas w podsumowaniu projektu o trudne momenty ? my nauczyciele odpowiadamy, że z naszymi uczniami takich trudnych momentów nie było.

Nasze działania w ocenie Centrum Edukacji Obywatelskiej stały się podstawą do nadania szkole tytułu ?Szkoły  z klasą 2.0?. Chociaż jak widać z działań podejmowanych corocznie w naszej szkole ? Szkołą z ?klasą? to ZSP w Żydowie jest już dawno.

Uczennica Adrianna Oblizajek, zapytana w trakcie Festiwalu 2.0 o ocenę działań z TIK na lekcjach odpowiedziała ?Jest po prostu inaczej niż zawsze, ciekawiej??. I taka ma być szkoła ? inna, bardziej interesująca!

W projekcie wzięli udział nauczyciele Maciej Nowak, Mariusz Trawiński oraz Waldemar Staszak, który dodatkowo pełnił funkcję koordynatora projektu.

Waldemar Staszak

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane
Szkoła Podstawowa

im. Jana Pawła II 

w Żydowie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane