Pilne!

 

Jesteśmy Szkołą z Klasą 2.0!!!

02 Wrz 2011
65296 razy
Otrzymaliśmy certyfikat - jesteśmy "Szkołą z klasą 2.0"!
 
Na początku poprzedniego roku szkolnego 2010/2011 podjęliśmy się udziału w projekcie ?Szkoła z klasą 2.0?. Zgłosiliśmy swój udział w projekcie,  a po ostatnich sukcesach ?Szkoły myślenia? uznaliśmy, że mając doświadczenie i wspaniałych uczniów, spróbujemy zawalczyć o zakwalifikowanie do ?Laboratorium 2.0?. Udało się! Zostaliśmy zakwalifikowani do elitarnej grupy szkół pracujących w ramach Laboratorium 2.0. Po roku prac złożyliśmy finałowe sprawozdania. Pod koniec sierpnia otrzymaliśmy certyfikat i informację, że zdobyliśmy prestiżowy tytuł "Szkoły z klasą 2.0".

Skąd pomysł na udział w projekcie? Otóż od dawna zdajemy sobie sprawę z roli technologii informacyjno-komunikacyjnej w nauczaniu. Staramy się wdrażać w szkole różne działania, które mają na celu pokazanie i uczniom i nauczycielom, że szkoła nie musi być nudna, w szczególności z TIK. Uczniowie z wymienionych technik i tak już korzystają, a my chcemy, aby to czym żyją uczniowie zostało przeniesione na grunt szkoły, co w naszym rozumieniu sprawi, że szkoła staje się atrakcyjniejszą, a proces dydaktyczny wydajniejszym. Projekt ten jest naturalną odpowiedzią na potrzeby współczesnej szkoły. Koordynatorem projektu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Oto co wypracowaliśmy w ramach projektu:


Kodeks 2.0

Szerokie stosowanie TIK w szkole wymusiło ustalenie pewnych zasad korzystania z niej. Tak właśnie powstał Kodeks 2.0. Kodeks jest zbiorem reguł do których stosujemy się (uczniowie ale i nauczyciele), korzystając z technologii informacyjnej. Mówi on między innymi o przestrzeganiu praw autorskich, o zasadach korzystania z Internetu w przygotowywaniu opracowań na lekcję, bezpieczeństwie w sieci itp. Uczniowie wypracowali ten kodeks w toku dyskusji najpierw w klasach, później w Internecie na szkolnym forum dyskusyjnym, a ostatecznie na szkolnym spotkaniu przedstawicieli klas. Kodeks został przyjęty, ale jest on dokumentem żywym ? ciągle go uaktualniamy.


Lekcje z TIK

TIK musi być w szkole i w ZSP już od dawna jest! Projekt dał nam okazję do pokazania jak z niej korzystamy. Nauczyciele biorący udział w projekcie pokazali jak z tej technologii korzystają.

Pan Mariusz Trawiński pokazowo przeprowadził cykl lekcji z chemii wspierając się specjalistycznymi programami i pracownią komputerową. Uczniowie między innymi przygotowywali modele cząsteczek w programach komputerowych. Korzystali z oprogramowania również ?wolnego?.

Pan Maciej Nowak pokazał, że zestaw: telewizor i komputer podłączony do Internetu, może sprawić, że uczniowie z zapartym tchem słuchają nauczyciela historii. Wykorzystał on szereg filmów dostępnych darmowo w Internecie i pokazał jak uczyć się ciekawie z TIK.
 
Pan Waldemar Staszak pokazał jak uczyć się inaczej matematyki. Skorzystał z uczniami klasy IB GM z platform e-learningowych. Uczniowie uczyli się matematyki z tablicą multimedialną, filmami, animacjami i interaktywnymi zadaniami. Materiał z lekcji był dostępny on-line dla uczniów, aby można go było wykorzystać do powtórek w dowolnej chwili. Po powrocie do domu czekały na uczniów zadania domowe, ale nie w zeszytach czy książkach, ale tam, gdzie uczniowie spędzają mnóstwo czasu ? czyli w Internecie. Uczniowie doświadczyli, że matematyka nie musi być nudna. Spędzali oni mnóstwo czasu nad matematyką, ale w miejscu takim, w którym dla uczniów czas płynie przyjemniej. Jeden z uczniów (Marek Sanok) podsumował to słowami ? Skoro i tak spędzamy w Internecie, przed kompem tyle czasu, to zróbmy tam też coś pożytecznego!?
 

Projekt z TIK

 
Najaktywniejsi uczniowie skupili się wokół projektu edukacyjnego z TIK. Jakiego projektu? Pomysł poddali uczniowie. W trakcie dyskusji nad wspomnianym wcześniej Kodeksem 2.0 pojawił się uczniowski pomysł ? ?chcemy mieć gazetkę szkolną, ale już nie papierową, a internetową?
 
I to był początek wielkiego projektu ?Nasza e-szkoła?. W zamyśle miała powstać strona internetowa, a właściwie portal, który poprowadzą uczniowie. Ma on służyć opisywaniu rzeczywistości szkolnej oczami uczniów, w formie bloga ? tak powstał dział ?TIKowe wieści?. Chcieliśmy rozszerzenia waloru edukacyjnego ? tak powstał z propozycji uczniów dział ?TIKowa nauka?, w którym uczniowie publikują linki do materiałów dydaktycznych dostępnych w Internecie, z których warto skorzystać. Aby to wszystko mogło zaistnieć potrzebny jest dział administracyjny portalu działający pod hasłem ?TIK i mamy portal?. W efekcie działań powstał jeszcze dział ?TIKowe produkcje ? gdzie uczniowie umieszczają wypracowane przez siebie filmy.

W efekcie projekt ?Nasza e-szkoła? podzieliliśmy na trzy mniejsze :

?TIK i mamy portal? ? projekt który doprowadził do powstania strony internetowej. Skupia grupę techniczną, która zapewnia działanie strony. Tutaj powstał też dział TIKowe produkcje.

?TIKowe wieści? ? projekt który skupia autorów newsów blogowych na stronie.

?TIKowa nauka? ? miejsce wymiany linków do materiałów przydatnych w nauce, a dostępnych w Internecie.

Nauczyciele skupieni wokół ?Szkoły z klasą? wspólnie opiekowali się wymienionymi projektami. Formalnie każdy miał przydzielony jeden  z powyższych, ale rzeczywistość pokazała, że projektów tych nie da się rozdzielić. Wokół każdego projektu skupiła się grupa uczniów, która nad nim pracowała. 
 

Festiwal 2.0

 
Podsumowanie efektów działań projektowych nastąpiło 3 czerwca 2011r. na tzw. Festiwalu Nauki. Uczennice Agnieszka Prech i Joanna Bianek poprowadziły festiwal. Najpierw przedstawiły w formie prezentacji wykonanej w PowerPoint osiągnięcia projektu (Kodeks, działania na lekcjach z TIK, oraz portal Nasza e-szkoła). Dokonano publicznego pokazu filmów nakręconych przez uczniów. Następnie na laptopach przygotowanych na tą imprezę każdy mógł obejrzeć zawartość portalu Nasza e-szkoła.

Uczniowie w ramach projektów, we współpracy z nauczycielami i z ich niewielką pomocą dokonali niesamowitych rzeczy. Zaskakuje dojrzałość i kreatywność naszych uczniów. Gdy Centrum Edukacji Obywatelskiej pyta nas w podsumowaniu projektu o trudne momenty ? my nauczyciele odpowiadamy, że z naszymi uczniami takich trudnych momentów nie było.

Nasze działania w ocenie Centrum Edukacji Obywatelskiej stały się podstawą do nadania szkole tytułu ?Szkoły  z klasą 2.0?. Chociaż jak widać z działań podejmowanych corocznie w naszej szkole ? Szkołą z ?klasą? to ZSP w Żydowie jest już dawno.

Uczennica Adrianna Oblizajek, zapytana w trakcie Festiwalu 2.0 o ocenę działań z TIK na lekcjach odpowiedziała ?Jest po prostu inaczej niż zawsze, ciekawiej??. I taka ma być szkoła ? inna, bardziej interesująca!

W projekcie wzięli udział nauczyciele Maciej Nowak, Mariusz Trawiński oraz Waldemar Staszak, który dodatkowo pełnił funkcję koordynatora projektu.

Waldemar Staszak

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Szkoła Podstawowa

im. Jana Pawła II 

w Żydowie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane