Historia szkoły
Historia szkoły w Żydowie
Najstarsze informacje o istnieniu szkoły parafialnej w Żydowie pochodzą z 1800 roku. Z zachowanego opisu w księdze wieczystej wiemy, że szkoła parafialna w Żydowie nie miała oddzielnego budynku szkolnego. Funkcjonowała w ścisłym związku z parafią. W lutym 1825 roku powstał projekt wybudowania pierwszego skromnego budynku dla jednoklasowej szkoły parafialnej w Żydowie, który wzniesiono w 1829 roku. Patronat nad szkołą sprawował dziedzic Piotr Chełmicki, a po jego śmierci kolejni właściciele Żydowa. W 1870 roku do starszego budynku szkolnego dobudowano jedno skrzydło. Z czasem szkoła parafialna zaczęła tracić na znaczeniu na rzecz szkoły świeckiej zwanej także ludową. Pierwszym kierownikiem szkoły został w 1928 roku Zygmunt Sroka (1902 - 1988).
Po II wojnie światowej Żydowo otrzymało pozwolenie na uruchomienie szkoły podstawowej w byłym dworze, który przez wiele lat był własnością rodziny Chełmickich i Tyszkiewiczów.
1 października 1965 roku z polecenia Ministerstwa Oświaty Zygmunt Sroka zdał obowiązki kierownika po 37 latach pracy a nowym kierownikiem została mgr Maria Nowak, która od razu podjęła starania o budowę nowej szkoły ze względu na stale wzrastającą liczbę uczniów. Pierwsi robotnicy weszli na plac budowy nowej szkoły jesienią 1969 roku. Po rezygnacji ze stanowiska mgr Marii Nowak, na nowego kierownika szkoły z dniem 1 października 1970r. wybrano mgr Leszka Adryana, człowieka pełnego zapału do pracy, inwencji, który nie załamie się pod balastem ciążących na nim obowiązków. 23 maja 1981 roku w Szkole Podstawowej w Żydowo odbyła się uroczystość nadania imienia i sztandaru. Szkoła otrzymała imię Onufrego Kopczyńskiego, zasłużonego Polaka, wychowawcy, poety i nauczyciela.
Rok szkolny 1999/2000 był początkiem działalności Zespołu Szkół Publicznych(ZSP) w Żydowie. W jego skład wchodziła Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Pierwszym dyrektorem nowej placówki, w wyniku konkursu, został dotychczasowy dyrektor podstawówki Leszek Adryan, a jego zastępcą Mirosław Bączkowski. 1 września 2003 roku podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Publicznych, nauczyciele i uczniowie pożegnali byłego dyrektora Leszka Adryana, który placówką zarządzał przez ponad trzy dekady. Jego stanowisko zastąpiła mgr Lidia Szczęsna.
W sierpniu 2006 roku w Gimnazjum w Żydowie powołano zespół zadaniowy koordynujący działania związane z wyborem patrona a w lutym 2007 roku wyłoniono wspólnego kandydata na patrona - Jana Pawła II, papieża Polaka. Uroczystość z okazji nadania imienia Jana Pawła II Gimnazjum w Żydowie odbyła sie3 czerwca 2008 roku.
Kolejnym dyrektorem ZSP w Żydowie zostaje, wyłoniona w 2014 roku w wyniku konkursu, mgr Beata Maciejewska, powołując na swego zastępcę mgr Tomasza Woźniaka i pełni tą funkcję przez 10 lat.W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik uczniów klas III ukończył gimnazjum, kończąc tym samym proces wygaszania gimnazjów. Po likwidacji gimnazjum szkoła w Żydowie do chwili obecnej nosi nazwę Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Żydowie.
W 2024 roku dotychczasowy wicedyrektor, mgr Tomasz Woźniak zostaje p.o. dyrektora.
Szkoła posiada odznakę honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego oraz jest wpisana do Europejskiego rejestru szkół renomowanych.
(oprac. Wioletta Jaskulska, Maciej Nowak)